CZK
Logo Cyklocentrum.cz

Jak vybrat kolo

V první řadě je třeba si určit, jak a kde budeme jízdní kolo používat a k čemu má jízdní kolo sloužit. K tomu nám dopomůže následující text, kde se dozvíte i jak správně nastavit posed, aby Vaše šlapání bylo co nejúčinnější.

Rozdělení jízdních kol podle způsobu využití

Horská kola (MTB)

Kola jsou určena pro jízdu v rozmanitém terénu od lehkého až po náročný. Výběr modelu se odvíjí od několika faktorů: nejčastěji využívaný terén, jeho náročnost, doba strávená na kole a jeho časté využívání. Tyto faktory jsou důležité pro technické vybavení kola. Např. pro jízdu v lehkém terénu lze vybrat model v základní technické výbavě a naopak pro náročný terén je lepší vybrat technicky lépe vybavený model, tomu odpovídá i cena. Horské kolo je možno použít i na silnici, ale pro svou konstrukci a typ používaných pneumatik není jízda na tomto povrchu tak efektivní jako u krosového kola.

Krosová kola

Kola určená jak do terénu, tak i pro silnice a cesty. Toto kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách a zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze krosové kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu je přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

Touring kola

Tato kola jsou určena hlavně pro silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Touringové kolo je vhodné díky svému vybavení (blatníky, svítilny, nosič, atd.) jako dopravní prostředek.

Silniční kola

Tato kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a uzavřených okruzích. V žádném případě nedoporučujeme silniční kola využívat v jakémkoliv terénu.

BMX a freestyle kola

Kola určená pro využití buď na uzavřených okruzích a nebo zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. V žádném případě není vhodné využívat tato kola k jízdě na delší vzdálenosti.

Sjezdová kola

Tento typ kol je na první pohled zaměnitelný s horským kolem s odpruženou přední vidlicí a odpruženou zadní stavbou. Avšak svou konstrukcí dosahují vidlice sjezdového kola daleko vyšších zdvihů a tudíž je toto kolo určeno převážně pro jízdu z kopce dolů ve velmi náročném terénu.

ASL

Author sport lady je koncept tvorby dámských sportovních kol, cyklistických doplňků a oblečení, výhradně určených pro sportovně orientované cyklistky. ASL respektuje specifické ženské anatomické parametry a zároveň uspokojuje požadavky na designové ztvárnění jednotlivých kol a příslušenství reflektující aktuální módní trendy.

 

Pakliže si vyberete typ jízdního kola, který vám bude co nejvíce vyhovovat po stránce využití, je důležité vybrat si kolo také podle velikosti. Velikost kola se rozumí délka sedlové trubky.

Velikost kola je uváděna dle výrobce kola: v palcích, v centimetrech, v milimetech nebo značení S, M, L, XL.

 

Je potřeba se při výběru velikosti kola řídit obecnými pravidly:

Výška postavyVýška rámu dle označení
do 165 cm 15", 16", S, do 44 cm, do 500 mm
160 - 170 cm 17", 18", M, do 48 cm, do 520 mm
170 - 185 cm 19", 20" , L, do 52 cm, do 540 mm
185 - 200 cm 21", 22", XL, do 55 cm, do 560 mm
nad 195 cm 23", 24", 58-60 cm, nad 580 mm

 

Průměry kola

  • 12", 16", 20", 24" - dětská kola
  • 26", 27.5" a 29" - kola MTB
  • 28" - krosová, trekingová a silniční kola

Rozdělení rámů

  • pánský
  • dámský

Ženy ne vždy volí dámskou variantu rámu. Zejména sportovně založené ženy často volí pánskou variantu rámu vzhledem k jejich pevnější konstrukci.

 

Zdroj: www.author.cz